شبکه اینترنت و شرکت های تاثیر گذار در اینترنت

پدر واقعي شبکه اينترنت كيست؟

امروزه براي بسياري از ساكنان كره زمين حتي تصور يك روز زندگي بدون اينترنت غیر ممکن است اما آيا تا به حال به اين فكر كرده‌ايد كه اين تکنولوژی را اولين بار چه كسي به وجود آورده است؟

شبکه‌ی جهانی وب مکان بی نظیری است؛ ولی آیا تا به‌حال به این مسئله فکر کرده‌اید چه کسی شبکه اینترنت را اختراع کرده است؟ جواب این سؤال، بر‌خلاف برخی اختراعات، ساده نیست؛ چرا که اعتبار این کار به شخص واحدی تعلق نمیگیرد.در وهله‌ی اول افرادی هستند که شبکه اینترنت را از لحاظ تئوری به وجود آوردند؛ ایده‌ی منطقه ای که در آنجا تمام دانش‌ها در اختیار تمام افراد جهان قرار بگیرند. پس از آن افرادی هستند که شبکه اینترنت را به شکلی که امروزه به یاد می آوریم، کرم‌چاله‌ی اطلاعات بر پایه‌ی تکنولوژی با سرعتی بالا و بی نظیر که هر روز از آن استفاده می‌کنیم، به وجود آوردند.

شاید تاریخ شبکه اینترنت به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد، زمانی که نیکولا تسلا تئوری یک سیستم بی‌سیم جهانی را بیان کرد؛ او به این اعتقاد داشت اگر برق کافی در اختیار داشته باشد، می‌تواند به انگلستان در آن سوی اقیانوس پیغام ارسال کند. سپس پای مارشال مکلوهان هم وسط آمد و  دهکده‌ی جهانی اطلاعات را که از طریق این تکنولوژی قابل دسترس است، پیش‌بینی کرد. در نهایت، ونوار بوش نظریه ی مکانیک شبکه اینترنت را بیان کرد؛ ماشینی که آن را میمکس نامید و به کاربران اجازه می‌دهد در بین مجموعه‌ی عظیمی از اطلاعات و داده هایی که از طریق شبکه‌ای از لینک‌ها به هم متصل هستند، جستجو کنند.

 

رقابتی که باعث پیشرفت در علم و تکنولوژی شد 

 

اتحاد جماهیر شوروی(روسیه) در آن زمان موشکی با نام اسپونیک (Spotnik) را به فضا ارسال میکند و نشان می‌دهد که دارای توانایی است که راه های ارتباطی آمریکا را توسط موشک‌های بالستیک و دوربرد خود نابود کند. آمریکایی‌ها در پاسخگویی به این اقدام اتحاد جماهیر شوروی (روس‌ها) ، موسسه پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته “ARPA” را تشکیل میدهند. هدف از تاسیس چنین موسسه‌ای پژوهشی و آزمایشی برای پیدا کردن راهی بود که توانایی این را داشته باشد که از طریق خطوط تلفنی، کامپیوترها را به هم متصل نمود. به طوری که چندین کاربر توانایی این را داشته باشند که از یک خط ارتباطی مشترک استفاده کنند. در اصل شبکه‌ای متشکل شود که در آن داده‌ها به صورت اتوماتیک بین مبدا و مقصد حتی در صورتی که بخشی از  آن شبکه از بین رفتن باشد از طریق دیگر مسیرها جابه‌جا و منتقل شوند. در اصل هدف “ARPA” ایجاد یک شبکه اینترنت مجهز نبود و فقط یک اقدام احتیاطی در مقابل حمله احتمالی موشک‌های اتمی دوربرد اتحاد جماهیر شوروی(روسیه)  بود. هر چند بیشتر دانش امروزی ما درباره شبکه بر گرفته از طرح آرپانت “ARPPA NET”  بر گرفته شده‌است. شبکه‌ای که همچون یک تار عنکبوت باشد و هر کامپیوتر آن از مسیرهای مختلف بتواند با همتایان و هم نظیرهای خود ارتباط داشته باشد و حتی اگر یک یا چند کامپیوتر روی شبکه یا پیوند بین انها از بین برود بقیه کامپیوتر و خطوط تلفنی باز هم بتوانند از مسیرهای تخریب نشده با هم ارتباط بر قرار کنند.

این داستان شبکه اینترنت با این که بخشی از حقیقت های به‌وجود آمدن  شبکه اینترنت را بیان می‌کند اما نمی‌تواند تمام واقعیات های را به آن قلمداد کرد. باید بگوییم افراد و سازمان های مختلفی در تشکیل شبکه اینترنت سهم بسزایی داشته‌اند آقای “Paul Baran” یکی از اصلی ترین اشخاص است. آقای باران که در دوران جنگ سرد زندگی می‌کرد اطلاع داشت که شبکه سراسری تلفن آمریکا توانایی مقابله با حمله اتمی اتحاد جماهیر شوروی(روسیه)را ندارد. به طور مثال اگر رییس جمهور وقت آمریکا حمله اتمی متقابل را اجرا میکرد، باید از یک شبکه تلفنی استفاده می‌کرد که قبلاً توسط اتحاد جماهیر شوروی(روسیه) منهدم شده بود. در نتیجه طرح یک سیستم مقاوم در مقابل حمله اتمی اتحاد جماهیر شوروی(روسیه) ریخته شد.آقای باران (Baran) تشکیل و تکامل شبکه اینترنت را به ساخت یک کلیسا تشبیه کرد و به این اعتقاد داشت ، طی سال‌های اخیر اشخاص و شرکت هایی سنگی به پایه‌ها و سنگ‌های قبلی بنای شبکه اضافه خواهد کرد و انجام هر کاری وابسته به کارهای انجام شده قبلی می باشد. بنابراین نمی‌توان گفت، کدام بخش از کار مهمترین و اصلی ترین بخش کار بوده‌است و در کل پیدایش شبکه اینترنت نتیجه کار و تلاش گروه کثیری از دانشمندان و شرکت های بزرگ است. متاسفانه داستان پیدایش شبکه اینترنت با افسانه و واقعیت در هم آمیخته شده‌است.

در اوایل دهه ۶۰ میلادی آقای باران طی مقالاتی پایه کار  شبکه اینترنت امروزی را بنا کرد. اطلاعات و داده‌ها به صورت قطعات و بسته‌های کوچکتری تقسیم و هر بسته با آدرسی که به آن اختصاص داده می‌شود به مقصد خاص خود ارسال می‌شود. به این ترتیب بسته‌ها مانند نامه‌های پستی می‌توانند از مسیرهای زیادی به مقصد برسند. زیرا آنها شامل آدرس فرستنده و گیرنده هستند و بسته ها در مقصد دوباره شکل می گیرد ، یکپارچه می شوند  و به صورت یک اطلاعات کامل درمی‌آیند.

آقای باران (Baran) طی مقالاتی اینچنینی ساختمان و ساختار شبکه اینترنت را حدس زد. او از کار سلول‌های مغزی انسان به عنوان الگوی اصلی استفاده کرد، او به این اعتقاد داشت که: وقتی سلول‌های مغزی نابود شود ، شبکه عصبی از آنها دیگر استفاده نخواهد کرد و مسیر جایگزین دیگری را در مغز انتخاب می‌کند. از نظر او این امکان وجود دارد که شبکه‌ای با تعداد زیادی اتصالات برای تکرار ایجاد شوند تا در صورت از بین رفتن بخشی از آن، همچنان به صورت مجموعه‌ای به هم پیوسته و منظم کار کند و ساختار دیگری برای ارتباط برگزیند . تا نیمه دهه ۶۰ میلادی نظریه های او برای دیگران ارزشی نداشت . تا اینکه در سال ۱۹۶۵ نیروی هوایی آمریکا و«آزمایشگاه‌های بل» به نظرات او علاقه‌مند شدند و نظرات او را دنبال کرد و پنتاگون با سرمایه‌گذاری زیاد در طراحی و ساخت شبکه‌ای براساس نظریات و فرضیه های او موافقت کرد.

پدر معروف شبکه اينترنت کیست ؟

اواخر دهه‌ی ۶۰، ایده‌های تئوری سابق بر پا شد و با ساخت آرپانت، شکلی سه‌بعدی و اصلی به خود گرفتند. سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی شبکه (ARPANET) که توسط وزارت دفاع آمریکا تأسیس شده بود، از روشی برای انتقال داده‌های الکترونیکی به نام  راه‌گزینی بسته‌های کوچک استفاده می‌کرد تا کامپیوترهایی را که به‌تازگی طراحی شده بودند، در یک شبکه قرار دهد. مدتی بعد از ساخت آرپانت، دو دانشمند شروع به فعالیت کردند تا آن را حتی بیش از این تغییر دهند.

رابرت کان و وینتون سرف در ساخت چیزی که احتمالا اصلی ترین قسمت شبکه اینترنت است و ما امروزه از این بخش استفاده می‌کنیم، یعنی پروتکل  TCI/IP، همکاری کردند. 

TCP  و  IP الگوی نحوه‌ی انتقال داده‌ها در شبکه‌ بین کامپیوترها هستند. حتما در مورد آی‌پی IP شنیده‌اید؛ به دلیل اینکه هر شبکه‌ای یک آدرس آی‌پی مخصوص به خود دارد، اطلاعاتی که از آن‌ها برای تشکیل داده‌ها استفاده شده، به جایی می‌رود که نیاز است.

در سال ۱۹۸۳، کار TCP/IP به پایان رسید و آماده‌ی بهره برداری شد. آرپانت این سیستم را در دستور کار قرار داد و شروع به جمع‌‌آوری سیستمی از شبکه‌ها یا شبکه‌ای از شبکه‌های کوچک‌تر کرد که نقش پیشگامی برای شبکه اینترنت مدرن را اجرا کرد و شبکه جهانی وب (WWW) اسم گذاری شد.اغلب از این عبارت همه جا استفاده می‌شود؛ ولی شبکه‌ی جهانی وب در واقع با شبکه اینترنت تفاوت های زیادی دارد . شبکه‌ی جهانی وب فقط مجموعه‌ای از سرورهایی (کامپیوتر) است که داده‌ها را به شکل وب‌سایت‌ و هایپرلینک‌ به هم ارتباط می دهد ؛ اما شبکه اینترنت به معنای اساس و ستون فقرات در این مجموعه است.

بنابراین، با اینکه به نظر می‌رسد اینترنت همین دیروز اختراع شده است؛ اما مفهوم ، اصل و اساس آن در واقع قدمتی ۱۰۰ ساله دارد اما در این سال ها می توان از این شبکه ی جهانی استفاده های بیشتری کرد.

پدر گمنام شبکه اينترنت

در اين ميان نكته غم انگيز آن كه با وجود اهميت اين اختراع بزرگ، اگر امروز نام رابرت برمر را به عنوان يكي از پدران اينترنت جست‌وجو كنيد حداقل در زبان فارسي اطلاعات چندان زياد و با ارزشی از او دیده نمی شود و شايد بيشترين خبري كه از او روي اينترنت وجود دارد مربوط به درگذشت رابرت برمر باشد.

او كه به اختراع زبان جهاني كامپيوترها در تبديل متن به عدد كمك كرده و به عنوان اولين دانشمند مسئله Y2K را هشدار داده بود در تاريخ هفت تير سال ۱۳۸۳ در سن ۸۴ سالگي و بر اثر ابتلا به سرطان در تگزاس دار فانی را وداع گفت اما شايد بدون اختراع كه كامپيوتري ASCII توسط او، امروزه هیچ چیز را به این شکل نداشتیم و استفاده ی امروزی از اینترنت غیر ممکن بود

وضعیت امروزه شبکه اینترنت

امروز شرکتهای خدمات دهنده اینترنت یا ISP این کار را بر عهده دارند.رشد روز افزون و ساده تر شدن استفاده از اینترنت همچنان ادامه دارد . هر چه تعداد مردم بیشتری از اینترنت استفاده کنند تعداد شرکت‌های سازنده برنامه‌های اینترنت اعم از استارت آپ ها ، شرکت های طراحی اپلیکیشن ها IOS  و اندروید یا طراحی سایت های شرکتی ، طراحی سایت های آژانس مسافرتی ، طراحی سایت های فروشگاهی یا آموزشگاهی  بیشتر می‌شود یا حتی هستند اشخاص آزادکاری که از این طرق فعالیت می کنند و درآمد های خوبی دارند و می توانند خدماتی بسیار خوبی به مردم بدهند.با آنکه بعضی از دوستاران اینترنت آن را نوعی شیوه زندگی می‌دانند. در نظر بیشتر کاربران منبع سرگرمی اطلاعات است ولی بیشترین مصرف آن در گذشته پست الکترونیکی یا همان email است که یکی از ابزارهای ارتباطی کار امد به شمار می‌رود. پیامها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر با سرعت انتقال پیدا می کند ولی امروز خدمات بیشتری هست که مردم از آن استفاده میکنند مانند فیس بوک ، ایستاگرام ، اسنپ یا واتس آپ و تلگرام برای انتقال داده و نامه .

 وب امکانات خوبی برای کپی از نرم‌افزارهای مجاز از لحاظ کپی فراهم میسازد. وقتی که می‌بینیم که در مدت کوتاهی اینترنت به چنین رشدی تشکیل شد، مطمئناً دشوار خواهد بود که آینده او را به راحتی پیش بینی کرد. طبق نظر کارشناسان ماهانه ۱۰ درصد به تعداد کاربران اینترنت افزوده می‌شود ولی تعداد دقیق کاربران که روزانه از آن استفاده می‌کنند مشخص نیست. هرچند که پاره‌ای از کارشناسان تعداد آنها را تا ۹۰۰ میلیون نفر حدس می‌زنند. تعداد رسمی کاربران اینترنتی را در سال ۲۰۰۰ کارشناسان ۵۰۰ میلیون نفر اعلام کرده بودند.

در آخر

بی شک در سال‌های آینده تحولات شگرف و بی نظیر دیگری در زمینه شبکه‌های اینترنت شاهد خواهیم بود. به‌وسیله اینترنت انسان به راه‌های جدید ارتباطی دست پیدا خواهد کرد که در این راه پیشرفت ماشین لرنیگ ها و هوش مصنوعی بی تاثیر نخواهد بود. در کنار این شانس جدید توسط شبکه اینترنت، باید بگوییم خطراتی نیز در رابطه با سیاست و اقتصاد ، اجتماعی و علم به وجود خواهد آورد. فرم امروزی شبکه اینترنت مدیون همکاری تمام کاربران اینترنت در سرتاسر جهان است که با این تصور که اطلاعات موجود در سطح جهان را به راحتی در معرض دید قرار میدهند . این تصوری بود که آقای باران(Baran) از اینترنت داشت و امیدواریم در آینده نیز تکامل اینترنت در این مسیر باشد.

تهیه شده توسط گروه آنفورماتیک شیراز آتی سنتر

۱۷۹ Comments

 1. bit.ly اردیبهشت ۹, ۱۳۹۸ at ۱:۳۱ ق.ظ - Reply

  Consider investments that provide instant annuities.

 2. tinyurl.com اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ at ۲:۰۰ ق.ظ - Reply

  My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check
  things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking into
  your web page repeatedly.

 3. tinyurl.com اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ at ۷:۳۰ ق.ظ - Reply

  When someone writes an post he/she maintains the thought of a user in his/her mind that
  how a user can be aware of it. Therefore that’s why this article is outstdanding.
  Thanks!

 4. http://tinyurl.com/ اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ at ۳:۵۸ ب.ظ - Reply

  If you would like to obtain a great deal from this
  article then you have to apply such methods to your won web site.

 5. Marisol اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸ at ۴:۱۱ ب.ظ - Reply

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing
  a little research on this. And he in fact bought me dinner because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk
  about this matter here on your internet site.

 6. http://tinyurl.com/yyb22yo8 اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸ at ۴:۱۲ ق.ظ - Reply

  Admiring the dedication you put into your blog and in depth information you provide.
  It’s nice to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 7. http://tinyurl.com/y4x546ge اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸ at ۱۰:۴۷ ق.ظ - Reply

  Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this
  informative article together. I once again find
  myself spending way too much time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worthwhile!

 8. tinyurl.com اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۸ at ۷:۲۰ ب.ظ - Reply

  I am genuinely pleased to glance at this web site posts
  which consists of plenty of helpful data, thanks
  for providing these data.

 9. Alejandro اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ at ۴:۴۵ ق.ظ - Reply

  I’m not that much of a online reader to be honest but your
  sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.

  All the best

 10. Tom اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۸ at ۷:۰۵ ق.ظ - Reply

  Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is entirely off topic
  but I had to share it with someone!

 11. Hellen اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۴:۱۴ ق.ظ - Reply

  There’s definately a lot to know about this topic.
  I really like all of the points you made.

 12. gamefly free trial اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱:۳۵ ب.ظ - Reply

  Thank you for every other informative site. The place else could I get that
  kind of information written in such a perfect method?

  I have a mission that I’m just now operating on, and
  I’ve been on the glance out for such information.

 13. Leandro Martins de Almeida اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۸:۴۸ ق.ظ - Reply

  hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise a few technical
  issues using this web site, since I experienced to
  reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and can damage
  your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and
  can look out for a lot more of your respective exciting content.

  Make sure you update this again soon.

 14. Umanizzare اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۸:۴۵ ب.ظ - Reply

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you
  if that would be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 15. Marshall اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۹:۴۵ ب.ظ - Reply

  Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There
  was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 16. tinyurl.com اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۶ ب.ظ - Reply

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 17. Valarie اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۱۲:۲۱ ق.ظ - Reply

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all is
  existing on net?

 18. Lora اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۳:۰۴ ق.ظ - Reply

  Thanks , I’ve just been looking for info about this topic for a while and yours is
  the greatest I’ve found out so far. However, what in regards to
  the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 19. http://tinyurl.com اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۹:۰۱ ق.ظ - Reply

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this.
  And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your website.

 20. Bettamio Vivone e Pace Advogados اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۱:۰۵ ب.ظ - Reply

  I’m now not positive where you’re getting your info, however great topic.

  I needs to spend a while finding out much more or understanding more.
  Thank you for great info I used to be on the lookout for this
  information for my mission.

 21. Justina اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ at ۶:۲۰ ق.ظ - Reply

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell
  you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I came across this in my hunt for something concerning this.

 22. Luiz Gastão Bittencourt اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۲ ق.ظ - Reply

  My brother recommended I might like this web site.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 23. Bichara Previc اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۵:۱۶ ق.ظ - Reply

  I believe what you posted was very logical.
  However, think about this, suppose you were to write
  a awesome headline? I am not saying your information isn’t good., but
  suppose you added a headline that makes people want more? I
  mean شبکه اینترنت و شرکت های تاثیر گذار در اینترنت – گروه انفورماتیک شیراز is kinda
  plain. You could look at Yahoo’s front page and see how they create post titles
  to grab viewers to open the links. You might add a related video
  or a picture or two to grab people excited about everything’ve got
  to say. Just my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 24. Kathryn اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۵:۳۸ ق.ظ - Reply

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 25. Lorenzo اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۹:۵۶ ق.ظ - Reply

  Hi there, I discovered your site by means of Google while looking for a similar subject, your web site got here up, it appears great.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into alert to your weblog thru Google,
  and located that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will appreciate for those who proceed this in future.
  Many people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 26. tinyurl.com اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ at ۷:۳۰ ق.ظ - Reply

  Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking
  at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me
  in the direction of a good platform.

 27. tinyurl.com اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ at ۳:۴۸ ب.ظ - Reply

  Ahaa, its good dialogue about this piece of writing here
  at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.

 28. free minecraft اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۰:۳۵ ق.ظ - Reply

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn many new stuff right
  here! Good luck for the next!

 29. Luiz Gastão Bittencourt اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۵:۰۶ ب.ظ - Reply

  whoah this blog is wonderful i love studying your posts.
  Keep up the good work! You understand, many people are hunting around for this info, you
  can help them greatly.

 30. http://tinyurl.com/y5wqnzgp اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۶ ب.ظ - Reply

  Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to
  browse your website on my iphone during lunch break.

  I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my
  cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good site!

 31. minecraft download free اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۸ ب.ظ - Reply

  Hey! This is my 1st comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Thank you so much!

 32. Michaela اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۱۲:۰۷ ق.ظ - Reply

  I know this site offers quality dependent posts and other data, is
  there any other web site which offers these information in quality?

 33. tinyurl.com اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۹:۴۲ ب.ظ - Reply

  I am genuinely grateful to the owner of this web page who has shared this wonderful post at here.

 34. http://tinyurl.com/ اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۷ ب.ظ - Reply

  Every weekend i used to visit this website, because
  i want enjoyment, since this this site conations in fact good funny material too.

 35. minecraft download free اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۸:۰۷ ق.ظ - Reply

  Very good article. I absolutely love this site. Stick with it!

 36. Delbert اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۹:۰۶ ق.ظ - Reply

  Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same
  time as you amend your web site, how can i subscribe
  for a weblog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I have been tiny bit acquainted of this your broadcast
  provided brilliant transparent concept

 37. Mario Celso Lopes اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۱:۱۲ ب.ظ - Reply

  Very rapidly this website will be famous among all blogging and site-building users, due to it’s pleasant articles or
  reviews

 38. http://tinyurl.com/yy3huw7n اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۶:۳۴ ب.ظ - Reply

  I visited multiple web sites but the audio quality for audio songs present at this web page is genuinely wonderful.

 39. http://tinyurl.com/ اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۱:۳۸ ق.ظ - Reply

  Just wish to say your article is as astonishing.

  The clarity in your post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 40. http://tinyurl.com اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۳:۲۴ ق.ظ - Reply

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to
  create your theme? Outstanding work!

 41. Janie اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۱۱:۴۳ ق.ظ - Reply

  Your way of telling everything in this paragraph is in fact pleasant, every one be able to easily know it,
  Thanks a lot.

 42. Ken اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۲:۴۳ ب.ظ - Reply

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thank you

 43. Elvera اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۴:۲۹ ب.ظ - Reply

  Hi, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing
  blog!

 44. Julia اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۸:۵۴ ب.ظ - Reply

  I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.

  Did you make this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal website and would
  like to learn where you got this from or exactly what the theme is named.
  Appreciate it!

 45. tinyurl.com اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸ at ۷:۲۰ ب.ظ - Reply

  I have read so many content about the blogger lovers however this post is genuinely a nice piece of writing,
  keep it up.

 46. Jani اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ at ۶:۱۲ ق.ظ - Reply

  This is true for funding advice as effectively.

 47. Luiz Gastão Bittencourt اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ at ۷:۰۳ ق.ظ - Reply

  whoah this blog is excellent i like reading your posts.
  Stay up the great work! You already know, many individuals are
  searching round for this information, you could aid them greatly.

 48. Randy اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸ at ۸:۱۴ ق.ظ - Reply

  Consider investments that provide instant annuities.

 49. tinyurl.com خرداد ۱, ۱۳۹۸ at ۶:۱۷ ب.ظ - Reply

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Many thanks

 50. tinyurl.com خرداد ۱, ۱۳۹۸ at ۹:۴۶ ب.ظ - Reply

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious
  know-how about unpredicted feelings.

 51. http://tinyurl.com خرداد ۳, ۱۳۹۸ at ۳:۱۲ ق.ظ - Reply

  Excellent blog you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays.
  I honestly appreciate people like you! Take care!!

 52. http://tinyurl.com/ خرداد ۳, ۱۳۹۸ at ۱۱:۴۹ ب.ظ - Reply

  Quality content is the main to attract the people to pay
  a visit the site, that’s what this website is providing.

 53. tinyurl.com خرداد ۴, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۱ ق.ظ - Reply

  I think this is among the so much vital information for me.
  And i’m glad studying your article. But want to commentary on some basic things, The web site
  taste is wonderful, the articles is really excellent : D.
  Just right activity, cheers

 54. tinyurl.com خرداد ۵, ۱۳۹۸ at ۴:۱۵ ق.ظ - Reply

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Thanks

 55. Kris خرداد ۶, ۱۳۹۸ at ۹:۱۰ ب.ظ - Reply

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 56. Renato Franchi خرداد ۷, ۱۳۹۸ at ۱۲:۳۸ ق.ظ - Reply

  I simply couldn’t go away your website before suggesting that I actually loved the standard info an individual provide on your visitors?
  Is gonna be back often to inspect new posts

 57. freeurlredirect.com خرداد ۷, ۱۳۹۸ at ۸:۲۵ ب.ظ - Reply

  Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 58. tinyurl.com خرداد ۸, ۱۳۹۸ at ۱:۴۰ ب.ظ - Reply

  Hi my loved one! I want to say that this
  article is awesome, great written and include approximately all important infos.

  I would like to see more posts like this .

 59. Freeman خرداد ۹, ۱۳۹۸ at ۴:۰۹ ق.ظ - Reply

  Hi! I simply wish to give you a big thumbs up for the excellent info
  you have right here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 60. hamilton dias de souza خرداد ۹, ۱۳۹۸ at ۱۲:۳۰ ب.ظ - Reply

  I like it when folks come together and share views.
  Great website, stick with it!

 61. tinyurl.com خرداد ۹, ۱۳۹۸ at ۱:۲۲ ب.ظ - Reply

  Now it’s time to decide your specific investments.

 62. Leandro Martins de Almeida خرداد ۹, ۱۳۹۸ at ۱:۴۲ ب.ظ - Reply

  I visited many blogs except the audio quality for audio songs existing at this website
  is truly marvelous.

 63. how to get help in windows 10 خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ at ۶:۲۴ ق.ظ - Reply

  you are truly a just right webmaster. The website loading speed is incredible.
  It kind of feels that you are doing any unique
  trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent activity in this topic!

 64. Franklin خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ at ۵:۵۸ ب.ظ - Reply

  Hello! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept chatting about this. I will forward
  this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing!

 65. Grupo Coral خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ at ۹:۵۹ ب.ظ - Reply

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and
  would like to find out where u got this from.
  many thanks

 66. gamefly free trial خرداد ۱۲, ۱۳۹۸ at ۱۱:۱۳ ق.ظ - Reply

  You actually make it seem so easy with your presentation however I find
  this topic to be actually something which I think I’d never understand.
  It seems too complicated and extremely vast for me. I am having a look
  forward on your next put up, I’ll attempt to get the dangle
  of it!

 67. Bettamio Vivone e Pace Advogados خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ at ۵:۳۲ ق.ظ - Reply

  hi!,I really like your writing so a lot! share we
  communicate extra approximately your post on AOL? I require
  a specialist in this space to unravel my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to see you.

 68. gamefly free trial خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ at ۷:۴۴ ق.ظ - Reply

  Hi there! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established website like yours require a massive amount work?

  I am brand new to writing a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.

  Appreciate it!

 69. Leandro Martins de Almeida خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ at ۴:۰۶ ب.ظ - Reply

  Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so
  I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 70. http://tinyurl.com/y27n4qg3 خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ at ۶:۲۳ ب.ظ - Reply

  I quite like reading a post that will make people
  think. Also, thanks for permitting me to comment!

 71. Bettamio Vivone e Pace Advogados خرداد ۱۴, ۱۳۹۸ at ۸:۲۲ ق.ظ - Reply

  Definitely believe that which you stated. Your
  favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I certainly get
  irked while people consider worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 72. Mario Celso Lopes خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۵:۵۰ ق.ظ - Reply

  Hey very interesting blog!

 73. Clinton خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۷:۱۹ ق.ظ - Reply

  Can I just say what a comfort to uncover a person that genuinely understands what they’re discussing over the internet.
  You definitely know how to bring a problem to light and
  make it important. A lot more people need to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised that you are not more popular because you surely have the gift.

 74. tinyurl.com خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۹ ق.ظ - Reply

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world
  the whole thing is available on net?

 75. tinyurl.com خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۱:۱۲ ب.ظ - Reply

  When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive
  four emails with the exact same comment. There has to
  be a means you are able to remove me from that service?

  Kudos!

 76. Bettamio Vivone e Pace Advogados خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۴:۰۳ ب.ظ - Reply

  Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is completely off
  topic but I had to tell someone!

 77. Cristina Boner خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۵:۴۲ ب.ظ - Reply

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this web
  site, and article is in fact fruitful in support of
  me, keep up posting these types of articles or reviews.

 78. tinyurl.com خرداد ۱۵, ۱۳۹۸ at ۷:۲۹ ب.ظ - Reply

  Hey there, You have done a fantastic job. I’ll definitely
  digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they will be benefited from this web site.

 79. Bettamio Vivone e Pace Advogados خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ at ۲:۰۸ ق.ظ - Reply

  Your mode of describing all in this post is actually pleasant, every one can without difficulty be aware of it,
  Thanks a lot.

 80. Mario Celso Lopes خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ at ۷:۱۸ ق.ظ - Reply

  Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before
  but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely pleased I found it
  and I’ll be book-marking it and checking back often!

 81. Lélio Vieira Carneiro Júnior خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ at ۹:۳۷ ق.ظ - Reply

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this
  post. It was helpful. Keep on posting!

 82. Mario Celso Lopes خرداد ۱۷, ۱۳۹۸ at ۱۲:۴۳ ق.ظ - Reply

  Normally I do not read post on blogs, however I would like to say that this
  write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me.

  Thanks, very nice article.

 83. tinyurl.com خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ at ۲:۵۷ ق.ظ - Reply

  I am really impressed with your writing skills as neatly as
  with the layout for your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 84. Sherlene خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ at ۵:۴۸ ق.ظ - Reply

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  ok. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.

 85. https://tinyurl.com/y5uk5aob خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۴ ق.ظ - Reply

  This page really has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 86. tinyurl.com خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ at ۴:۲۷ ب.ظ - Reply

  Saved as a favorite, I really like your web site!

 87. Carlos Eduardo Veiga Petrobras خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ at ۹:۵۰ ب.ظ - Reply

  Valuable information. Lucky me I discovered your website by chance,
  and I am stunned why this coincidence did not came about in advance!
  I bookmarked it.

 88. tinyurl.com خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ at ۴:۲۴ ق.ظ - Reply

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 89. Wilbur خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ at ۵:۰۲ ب.ظ - Reply

  Now it is time to pick your specific investments.

 90. gamefly free trial 2019 coupon خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ at ۹:۴۰ ب.ظ - Reply

  We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with valuable info
  to work on. You’ve done an impressive activity and our whole
  community can be grateful to you.

 91. Bettamio Vivone e Pace Advogados خرداد ۲۱, ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۸ ب.ظ - Reply

  I have read so many posts on the topic of the blogger
  lovers but this article is really a pleasant paragraph,
  keep it up.

 92. Bianca خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ at ۷:۲۹ ق.ظ - Reply

  Buyers do pay direct and oblique prices.

 93. Heath خرداد ۲۳, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۶ ب.ظ - Reply

  All sorts of investments include certain risks.

 94. quest bars cheap خرداد ۲۴, ۱۳۹۸ at ۵:۵۸ ب.ظ - Reply

  I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 95. seo plan 2018 خرداد ۲۵, ۱۳۹۸ at ۴:۳۵ ق.ظ - Reply

  seo plan 2018

  ccwpubywt qnhie zzcnidr qeay tqfpcvkdwasuxrm

 96. http://tinyurl.com/ خرداد ۲۶, ۱۳۹۸ at ۳:۱۹ ب.ظ - Reply

  That is true for investment recommendation as
  effectively.

 97. https://tinyurl.com/ خرداد ۲۸, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۰ ق.ظ - Reply

  Think about investments that offer immediate annuities.

 98. GENPOWER PARTICIPAÇÕES خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ at ۱۲:۴۳ ق.ظ - Reply

  Heya i am for the primary time here. I found
  this board and I to find It really helpful & it helped me out much.
  I’m hoping to provide something back and help others such as you helped me.

 99. Maria Elisabeth Bettamio Vivone خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ at ۱:۳۲ ب.ظ - Reply

  First off I would like to say excellent blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing.

  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the first
  ۱۰ to 15 minutes are generally lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

 100. Maria Elisabeth Bettamio Vivone خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۱۲:۵۳ ق.ظ - Reply

  I’m gone to convey my little brother, that he
  should also pay a quick visit this web site on regular basis to take updated from latest gossip.

 101. Socopa Corretora خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۳:۳۲ ق.ظ - Reply

  Excellent weblog here! Additionally your web site loads up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host?

  I want my web site loaded up as quickly as yours lol

 102. Rochell خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۴:۵۱ ق.ظ - Reply

  Thanks on your interest in Investment Advice.

 103. Alvaro Augusto Vidigal خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۹:۲۲ ق.ظ - Reply

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I
  have really enjoyed surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing in your rss feed and I’m hoping
  you write once more soon!

 104. Banco Paulista SA خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۴:۲۸ ب.ظ - Reply

  Somebody essentially help to make critically posts
  I would state. This is the very first time I frequented your web page and up to now?
  I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible.
  Fantastic task!

 105. Banco Paulista SA خرداد ۳۰, ۱۳۹۸ at ۵:۱۲ ب.ظ - Reply

  Do you have a spam problem on this blog;
  I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many
  of us have developed some nice methods and we
  are looking to exchange solutions with others, please shoot me an email if interested.

 106. Marshall خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ at ۵:۴۹ ق.ظ - Reply

  And this is an investment risk price taking.

 107. Banco Paulista SA خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ at ۵:۰۳ ب.ظ - Reply

  Hi there, after reading this amazing article i am as well
  delighted to share my know-how here with colleagues.

 108. Socopa Corretora خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ at ۶:۴۶ ب.ظ - Reply

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time
  I had spent for this info! Thanks!

 109. Alvaro Augusto Vidigal تیر ۱, ۱۳۹۸ at ۱:۲۰ ب.ظ - Reply

  Thankfulness to my father who told me concerning
  this web site, this blog is truly awesome.

 110. GENPOWER ENERGY تیر ۱, ۱۳۹۸ at ۸:۴۶ ب.ظ - Reply

  If you would like to increase your experience only
  keep visiting this site and be updated with the latest
  information posted here.

 111. Socopa Corretora تیر ۲, ۱۳۹۸ at ۸:۵۴ ق.ظ - Reply

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and
  our entire community will be thankful to you.

 112. Lora تیر ۳, ۱۳۹۸ at ۱:۰۸ ق.ظ - Reply

  Financial advisors enterprise is individuals enterprise.

 113. Maria Elisabeth Bettamio Vivone تیر ۳, ۱۳۹۸ at ۲:۱۵ ق.ظ - Reply

  Your mode of telling everything in this paragraph is really fastidious,
  all can easily understand it, Thanks a lot.

 114. Maria Elisabeth Bettamio Vivone تیر ۳, ۱۳۹۸ at ۶:۲۳ ب.ظ - Reply

  Hmm is anyone else experiencing problems with the
  images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 115. ig تیر ۷, ۱۳۹۸ at ۸:۵۹ ق.ظ - Reply

  Do you have any video of that? I’d care to find out
  some additional information.

 116. how to get help in windows 10 تیر ۸, ۱۳۹۸ at ۲:۴۹ ق.ظ - Reply

  I used to be recommended this website by way of my cousin. I am not certain whether or not this submit is
  written by him as nobody else understand such precise
  about my problem. You are amazing! Thanks!

 117. Alta تیر ۱۲, ۱۳۹۸ at ۱:۵۵ ب.ظ - Reply

  Hi there, I discovered your site by way of Google while searching
  for a comparable topic, your website came up, it seems to be great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was aware of your blog through Google, and located
  that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels.

  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  Numerous other folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 118. Benito تیر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۷:۴۶ ق.ظ - Reply

  Because the admin of this web site is working, no uncertainty very
  quickly it will be well-known, due to its quality contents.

 119. Aliza تیر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۷:۴۹ ق.ظ - Reply

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing several weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 120. Isidra تیر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۹:۳۷ ق.ظ - Reply

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 121. Casimira تیر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۲:۳۲ ب.ظ - Reply

  I will right away grasp your rss as I can not to find your email subscription hyperlink or
  newsletter service. Do you have any? Kindly let me understand so that I may subscribe.
  Thanks.

 122. Patsy تیر ۱۴, ۱۳۹۸ at ۸:۳۲ ب.ظ - Reply

  If you wish for to obtain a great deal from this post
  then you have to apply these strategies to your won weblog.

 123. Kala تیر ۱۵, ۱۳۹۸ at ۵:۴۹ ق.ظ - Reply

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 124. Manuel تیر ۱۵, ۱۳۹۸ at ۹:۵۰ ق.ظ - Reply

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this paragraph i thought i could also
  create comment due to this brilliant article.

 125. Vern تیر ۱۶, ۱۳۹۸ at ۱۰:۲۹ ق.ظ - Reply

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone
  the content!

 126. Trina تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۲:۲۸ ق.ظ - Reply

  I always used to study article in news papers but now as I am a
  user of web thus from now I am using net for articles
  or reviews, thanks to web.

 127. Arlene تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۳:۴۵ ق.ظ - Reply

  These are in fact great ideas in concerning blogging. You have
  touched some nice things here. Any way keep up wrinting.

 128. Drusilla تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۷:۰۲ ق.ظ - Reply

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I
  think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 129. Preston تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۷:۴۰ ق.ظ - Reply

  If you are going for most excellent contents like me, just visit
  this web site all the time since it offers quality contents, thanks

 130. Johnnie تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۹:۵۵ ق.ظ - Reply

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it
  helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 131. Jude تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۲:۵۴ ب.ظ - Reply

  Helpful information. Lucky me I found your web site unintentionally, and I am stunned why this twist of fate did not came about in advance!
  I bookmarked it.

 132. Keenan تیر ۱۸, ۱۳۹۸ at ۵:۱۲ ب.ظ - Reply

  Hello, i think that i saw you visited my website thus
  i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

 133. Camilla تیر ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱:۲۳ ق.ظ - Reply

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the
  content!

 134. Crystle تیر ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱:۲۸ ق.ظ - Reply

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they
  plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the
  top and also defined out the whole thing without having side effect
  , people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 135. Margret تیر ۱۹, ۱۳۹۸ at ۲:۱۷ ب.ظ - Reply

  I was wondering if you ever considered changing
  the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 136. Polly تیر ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۳ ب.ظ - Reply

  I am extremely inspired with your writing talents as smartly
  as with the layout for your blog. Is this a paid subject matter or
  did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it is uncommon to
  look a great weblog like this one nowadays..

 137. Tangela تیر ۲۰, ۱۳۹۸ at ۱۲:۴۸ ق.ظ - Reply

  Hey There. I found your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article.

  I’ll make sure to bookmark it and return to learn more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 138. Marvin تیر ۲۰, ۱۳۹۸ at ۳:۳۸ ق.ظ - Reply

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter
  a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The issue is something that not enough folks
  are speaking intelligently about. I am very happy that I came across
  this in my search for something regarding this.

 139. quest bars تیر ۲۰, ۱۳۹۸ at ۵:۳۸ ق.ظ - Reply

  You actually make it appear so easy together with your presentation however I
  in finding this matter to be really one thing which I feel I’d by no means understand.
  It kind of feels too complicated and extremely
  vast for me. I’m looking ahead on your subsequent publish,
  I will attempt to get the cling of it!

 140. Lyda تیر ۲۰, ۱۳۹۸ at ۹:۵۹ ق.ظ - Reply

  Your style is unique in comparison to other people I’ve read stuff
  from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I’ll just bookmark this web site.

 141. Melissa تیر ۲۱, ۱۳۹۸ at ۴:۲۲ ق.ظ - Reply

  Why visitors still use to read news papers when in this technological world the whole
  thing is presented on web?

 142. Margret تیر ۲۱, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۴ ق.ظ - Reply

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had
  to ask!

 143. Stacy تیر ۲۲, ۱۳۹۸ at ۵:۴۷ ب.ظ - Reply

  Howdy! I simply want to offer you a big thumbs up for your great info you have got right here on this post.
  I am returning to your blog for more soon.

 144. Collette تیر ۲۳, ۱۳۹۸ at ۱۰:۵۵ ق.ظ - Reply

  That is a really good tip especially to those fresh to the
  blogosphere. Short but very accurate info… Thanks for sharing this one.
  A must read post!

 145. Kraig تیر ۲۳, ۱۳۹۸ at ۷:۴۳ ب.ظ - Reply

  Amazing! Its in fact awesome paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of
  writing.

 146. Sharyn تیر ۲۳, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۳ ب.ظ - Reply

  Howdy I am so delighted I found your site, I really found you
  by error, while I was searching on Yahoo for
  something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a
  incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the excellent work.

 147. Ezequiel تیر ۲۴, ۱۳۹۸ at ۳:۳۸ ق.ظ - Reply

  First off I want to say superb blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you don’t mind. I was interested to find out how
  you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts
  out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost
  just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Thanks!

 148. Sherman تیر ۲۴, ۱۳۹۸ at ۷:۴۷ ق.ظ - Reply

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.

  I actually like what you have acquired here,
  really like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it entertaining and you still
  care for to keep it wise. I can’t wait to read much more from you.
  This is actually a great site.

 149. Gladis تیر ۲۴, ۱۳۹۸ at ۹:۰۲ ق.ظ - Reply

  This paragraph will help the internet people for setting up
  new weblog or even a blog from start to
  end.

 150. Joesph تیر ۲۴, ۱۳۹۸ at ۴:۱۵ ب.ظ - Reply

  Awesome issues here. I’m very satisfied to peer your post.
  Thanks so much and I’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 151. Kelli تیر ۲۵, ۱۳۹۸ at ۹:۱۸ ق.ظ - Reply

  Wow, this article is good, my younger sister is analyzing such things, thus I am going to inform her.

 152. how to get help in windows 10 تیر ۲۵, ۱۳۹۸ at ۲:۱۰ ب.ظ - Reply

  My spouse and I stumbled over here different web address and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page
  again.

 153. Kellie تیر ۲۵, ۱۳۹۸ at ۴:۵۱ ب.ظ - Reply

  You actually make it appear so easy along with your presentation however I in finding this topic to
  be really one thing which I think I might by no means understand.
  It sort of feels too complicated and very wide for me. I am taking
  a look ahead in your next post, I will attempt to
  get the cling of it!

 154. Nola تیر ۲۶, ۱۳۹۸ at ۸:۴۳ ق.ظ - Reply

  Hi there, I read your blogs regularly. Your humoristic style is
  witty, keep doing what you’re doing!

 155. Jenna تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۵:۰۷ ق.ظ - Reply

  What i don’t realize is if truth be told how you’re no longer really a lot more
  well-appreciated than you may be now. You are so intelligent.
  You recognize thus significantly in relation to
  this matter, made me individually believe it from so many
  numerous angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated
  unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs great.
  All the time take care of it up!

 156. Jake تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۵:۳۰ ق.ظ - Reply

  Hello, I want to subscribe for this web site to obtain newest updates,
  therefore where can i do it please help.

 157. Preston تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۶:۴۸ ق.ظ - Reply

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no
  doubt that that you should publish more on this subject, it may not be a taboo subject but generally people don’t talk about these issues.
  To the next! Best wishes!!

 158. Susanne تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۹:۱۱ ق.ظ - Reply

  I visited many web pages except the audio feature for audio songs
  present at this web page is actually wonderful.

 159. Grant تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۵ ق.ظ - Reply

  Keep on working, great job!

 160. Tyree تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۱۲:۰۳ ب.ظ - Reply

  excellent put up, very informative. I wonder why
  the other specialists of this sector do not understand this.
  You should proceed your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 161. Mei تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۱:۱۰ ب.ظ - Reply

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp a
  lot about this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I think that you simply can do with a few % to pressure the message home a bit, however instead of that, that is wonderful blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 162. Concepcion تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۳:۳۱ ب.ظ - Reply

  Hello mates, nice post and good arguments commented here,
  I am genuinely enjoying by these.

 163. Colleen تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۳:۳۶ ب.ظ - Reply

  Undeniably consider that that you said. Your favorite reason appeared to be at the internet
  the simplest thing to bear in mind of. I say to
  you, I certainly get annoyed at the same time as other people think about issues that they plainly don’t recognize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and defined out the entire thing with no need side-effects
  , other people could take a signal. Will likely be again to get more.

  Thanks

 164. plenty of fish dating site تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۵:۱۶ ب.ظ - Reply

  Thanks for some other excellent post. The place else may anyone get that type of information in such an ideal means
  of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m
  at the search for such information.

 165. Kara تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۷:۵۷ ب.ظ - Reply

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Cheers!

 166. Jimmie تیر ۲۷, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۲ ب.ظ - Reply

  Appreciation to my father who stated to me concerning this
  weblog, this web site is really remarkable.

 167. Lora تیر ۲۸, ۱۳۹۸ at ۷:۵۱ ق.ظ - Reply

  It’s genuinely very complicated in this active life
  to listen news on Television, so I just use the web for that purpose, and obtain the newest news.

 168. Felix تیر ۲۸, ۱۳۹۸ at ۸:۳۹ ق.ظ - Reply

  Can I simply say what a comfort to find someone that actually understands what they’re discussing over
  the internet. You actually understand how to bring
  a problem to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 169. Dorothea تیر ۲۸, ۱۳۹۸ at ۸:۴۰ ب.ظ - Reply

  Hey would you mind letting me know which hosting company you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Kudos, I appreciate it!

 170. Bettie تیر ۲۹, ۱۳۹۸ at ۲:۱۵ ق.ظ - Reply

  I am really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.

  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 171. Cheryl تیر ۲۹, ۱۳۹۸ at ۲:۳۵ ب.ظ - Reply

  No matter if some one searches for his required thing,
  thus he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over
  here.

 172. Dianna تیر ۳۱, ۱۳۹۸ at ۱۱:۴۰ ب.ظ - Reply

  I was suggested this web site by my cousin. I’m now not sure whether
  this submit is written by way of him as nobody else recognize
  such detailed approximately my problem. You’re amazing!
  Thank you!

 173. natalielise مرداد ۱, ۱۳۹۸ at ۱۱:۴۷ ب.ظ - Reply

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts
  and I am waiting for your next post thank you once again. plenty of fish natalielise

 174. plenty of fish dating site مرداد ۳, ۱۳۹۸ at ۱:۱۰ ب.ظ - Reply

  Hey very nice blog!

 175. Lonny مرداد ۳, ۱۳۹۸ at ۱:۴۰ ب.ظ - Reply

  Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this information together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worth it!

 176. Kellee مرداد ۴, ۱۳۹۸ at ۲:۳۲ ق.ظ - Reply

  Hey outstanding website! Does running a blog
  like this require a great deal of work? I’ve very little expertise in computer programming but I was hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or
  tips for new blog owners please share. I know
  this is off topic however I just had to ask.
  Many thanks!

 177. plenty of fish مرداد ۹, ۱۳۹۸ at ۱۲:۴۹ ب.ظ - Reply

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to work on. You’ve performed a
  formidable process and our whole neighborhood might be grateful to you.

 178. plenty of fish dating site مرداد ۲۲, ۱۳۹۸ at ۱:۴۳ ب.ظ - Reply

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 179. plenty of fish dating site مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ at ۶:۰۸ ق.ظ - Reply

  I always spent my half an hour to read this webpage’s content everyday along with a cup of coffee.

Leave A Comment

بیست − 15 =