وب سایت پونیشا چیست و چگونه در پونیشا شروع کنم و آیا نتیجه میگیرم ؟

وب سایت پونیشا Ponisha بستری آنلاین برای کارفرماها و فریلنسرها است تا بتوانند برای پروژه های دورکاری شان، با هم همکاری داشته باشند. ایده ی این سایت کپی سایت Freelancer است که به دلایل تفاوت شرایط مالی و اعتباری ایران با دنیا کار کردن در پونیشا تضمین کمتری دارد که به نتیجه برسد. 

شما اگر برای مثال پروژه ای با عنوان ترجمه تخصصی دارید و یا می خواهید که یک برنامه اندرویدی بسازید، به راحتی می توانید با استفاده از وب سایت پونیشا، درخواست خودتان را ثبت کرده تا از بین فریلنسرهایی که برای انجام این کار پیشنهاد می دهند، یکی را انتخاب کنید ولی شرط هایی دارد که این کار شما به موفقیت برسد یا نه

وب سایت پونیشا چیست و چگونه در پونیشا شروع کنم و آیا نتیجه میگیرم ؟

اگر فرض را بر این بگیریم که شما در وب سایت پونیشا Ponisha کارفرما هستید

 چقدر به پروژه ای که فریلنسر سپردید احاطه دارید و آیا به کاری که می خواهد برای شما انجام بدهد وارد هستید ؟ جواب قطعا نه هست و شاید پیش خودتان بگوید کمی وارد و آشنا هستم از پروژه ای که می خواهم واگذار کنم به فریلنسر ها تا برایم انجام دهند.

خب در هر دو صورت سوالی بزرگ ایجاد می شود ، چه تضمینی وجود دارد که کاری که شما در آن وارد نیستید یا کمی وارد هستید به درستی انجام شود ؟ حتما پیش خودتان می گوید ، سایت پونیشا خود را در این مورد موظف میکند تا حمایت کند.

قطعا صحیح هست ولی بهتر است بدانید که اگر فریلنسر نخواهد پروژه شما را تحویل بدهد یا بعد از زمانی که گفته به شما تحویل ندهد ، اهالی وب سایت پونیشا برای شما هیچ کاری نخواهند کرد جز تضمین اینکه پولتان برگردد ولی این چه فایده دارد وقتی شما در تمام مدت داشتید تلاش می کردید پروژه ای ناقص به شما تحویل داده اند یا تحوبل نداده اند و در خواست پول بیشتری کرده اند ولی تضمینی نیست شما به پروژه ای که مد نظر خودتان هست برسید ؟

پس بهتر است از کار خود به خوبی سر در بیاورید و نقشه ی لازم را داشته باشید و به رتبه و امتیاز کسی که می خواهد برایتان کاری انجام بدهد خیلی توجه کنید تا در آخر بعد از گذشت کلی زمان و اتلاف وقت شما فقط پولتان به دستتان نرسد.

حالا باهم بیایم فرض کنیم شما در وب سایت پونیشا فریلنسر هستید

بهتان توصیه میکنم برای هر پروژه ای وقت نگذارید و البته به کاری که می خواهید انجام بدهید خیلی وارد باشید چون :

خیلی از کارفرما هستند هیچ از کار شما نمی دانند و فقط یک تصویر کلی به شما می دهند و زمانی که می خواهید کار را تحویل دهید ، ناگهان می فهمند اشتباه کرده اند و البته پذیرای اشتباه خود نمی شوند در اینجا شما بخشی از پولتان در وب سایت پونیشا تضمین شده است و به فرض بعد از اعلام اختلاف بخشی از پولتان که خیلی ناچیز است به دستتان برسد ، خب این همه زمان گذاشته اید و فقط بخش کوچکی از پولتان بدستتان رسیده است و باقی هزینه به شما توسط کارفرما داده نمی شود.

یا بیاید باهم تصور کنیم که کار صحیح و به صورت کامل در زمان مشخص می خواهید تحویل بدهید ولی کارفرما جواب شما نمی دهد و بعد از کلی پیگیری اهالی پشتیبانی وب سایت پونیشا باز هم کسی نیاید و پول شما را بدهد در آنجا بهتر است تصمیم بگیرید که پروژه ای که ساخته اید را خیلی دوست داشته باشید و پیش خودتان نگه دارید. 

قبل از اینکه بخواهید در پونیشا کار کنید یا کاری را واگذار کنید به دو نکته توجه کنید

۱- اینجا ایران است و اکثرا نسبت به کارهایی که قرار انجام بدهند متعهد نیستند و برای شما دل نمی سوزانند

۲- بهتر است به جاهایی به توافق برسید که دفتر و یا شرکتی برای کار دارند و شما بتوانید به آن ها سر بزنید البته قابل ذکر است که بازهم مشکلات بالا برایتان پیش می آید ولی می توانید به قرار دادی که بیتان می باشد تضمین بهتری برای رسیدن به پروژه ی مد نظرتان یا تحویل پروژه داشته باشید و فقط به اهالی پیشتیبانی سایت پونیشا دل نمی بندید.

اگر فریلنسر هستید بهتر است این مقاله را که چگونه فریلنسر یا آزادکار بشویم بخوانید و کار خودتان را آغاز کنید و فقط به سایت پونیشا دل نبندید

حالا که از واقعیت ها آگاه هستید برویم سراغ تجزیه تحلیل پونیشا و چگونگی کار در آن

وب سایت پونیشا چیست؟

وب سایت پونیشا، بستری برای افرادی است که در شهرستان ها زندگی می کنند و فرصت های شغلی به مراتب کمتری به نسبت شهرهای بزرگ مانند تهران دارند. اگر تخصص خاصی دارید، مانند اینکه توانایی ترجمه متون تخصصی، و یا اگر طراحی سایت آنلاین انجام می دهید، شما می توانید با استفاده وب سایت پونیشا، پروژه هایی را تحویل گرفته، و با انجام آنها در منزل کسب درآمد کنید.

وب سایت پونیشا چیست و چگونه در پونیشا شروع کنم و آیا نتیجه میگیرم ؟

وب سایت پونیشا بستری برای همه فریلنسرها

فریلنسر یا Freelancer به افراد آزادکاری گفته می شود که با دیگر افراد مانند کارفرما و یا شرکت ها قرارداد پروژه ای منعقد کرده و به ازای انجام آن کار، مبلغی را دریافات می کنند. وب سایت پونیشا از جمله بهترین سایت های فریلنسر است که اگر فریلنسر هستید می توانید با استفاده از این وبسایت، با توجه به تخصص تان، پروژه مناسب خودتان را گرفته و آن را به کارفرمایتان تحویل دهید.

وب سایت پونیشا باعث صرفه جویی زمان کارفرما می شود

وب سایت پونیشا باعث شده است، رفت و آمدهای بین شهری کمتر شود که در نتیجه باعث حفظ محیط زیست و صرفه جویی در وقت کارفرماها نیز شده است. برای مثال شما فرض کنید، می خواهید فردی را برای طراحی وبلاگ استخدام کنید، در حالت سنتی باید آگهی بزنید و فرد مناسب را بعد از مصاحبه های وقت گیر، البته اگر فردی مراجعه کند، انتخاب کنید. این فرآیند ممکن است که روز ها طول بکشد، و در آخر هم فردی که دانش کمی دارد را انتخاب کنید. اما در وب سایت پونیشا شما می توانید در خواست خود برای طراحی وبلاگ را ثبت کرده و فریلنسرهای مناسبی را برای انجام پروژه تان انتخاب کنید. شما می توانید پروفایل فریلنسرها را مطالعه کرده و نظرات دیگر کارفرماها را در مورد آن ها بخوانید. در نتیجه  پونیشا باعث می شود که نسبت به حالت سنتی، صرفه جویی بسیاری در وقت و زمان تان داشته باشید و همچنین از رفت و آمد های غیر ضروری پرهیز کنید.

چگونه در وب سایت پونیشا شروع کنیم؟

اگر پروژه ای دارید و دنبال فردی متخصص برای انجام آن هستید، وب سایت پونیشا شما را به هدفتان می رساند. اگر فردی آزاد کار یا فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ها را به صورت دورکاری دارید، می توانید در وب سایت پونیشا ثبت نام کرده و پروژه های متناسب با تخصص تان را تحویل گرفته و آنها را به کارفرمایتان تحویل بدهید.

برای شروع کار با  پونیشا، به این وب سایت رفته و بر روی “همین امروز شروع کنید”، کلیک کنید. در مرحله بعد شما می توانید در وب سایت پونیشا اقدام به ثبت نام کنید. اگر کارفرما هستید و پروژه ای دارید که خواهان انجام آن هستید، می توانید به عنوان کارفرما ثبت نام کرده و یا اگر فریلنسر هستید و تخصص هایی دارید، شما می توانید به عنوان یک فریلنسر در وب سایت پونیشا ثبت نام کنید.

وب سایت پونیشا چیست و چگونه در پونیشا شروع کنم و آیا نتیجه میگیرم ؟

بعد از اینکه در پونیشا حساب کاربری ایجاد کردید، اگر به عنوان فریلنسر ثبت نام کرده باشید، متناسب با مهارت تان، پروژه های مناسب شما برایتان به نمایش در خواهد آمد. اگر به عنوان کارفرما می خواهید در پونیشا ثبت نام کنید، می توانید در فرآیند ثبت نام، بر روی کارفرما کلیک کرده و برای خودتان یک حساب کاربری ایجاد نمایید. قبل از کلیک بر روی داشبورد، می توانید یک مسابقه و یا یک پروژه ایجاد کرده، تا پونیشا، فریلنسرها را با ایمیل مطلع کرده و برای انجام پروژه شما پیش قدم شوند.

پونیشا برای فریلنسرها و کارفرما چه مزایایی دارد؟

تنوع زیاد پروژه ها و بازار رقابتی وب سایت پونیشا به فریلنسرهای متخصص این فرصت را می دهد که در هر جای ایران که باشند، بتوانند در منزل خودشان کسب درآمد کنند. شما می توانید قیمت مد نظرتان برای انجام پروژه را ثبت کرده و در صورت رضایت کارفرما، آن پروژه را انجام داده و تحویل دهید. وب سایت پونیشا مزایای زیادی نیز برای کارفرماها دارد. از جمله اینکه آنها می توانند بهترین فریلنسر را انتخاب کرده و نظر سنجی ها و امتیازدهی سایر کارفرماها را به فریلنسر مطالعه کرده و بهترین انتخاب را داشته باشند.

در حقیقت  پونیشا از جمله سایت های فریلنسر است که کارفرماها را از هر جای ایران که باشند به فریلنسرها متصل می کند. کارفرما به هدف خود که انجام پروژه به نحو عالی است، خواهد رسید و فریلنسر نیز متناسب با توانایی خود و شرایط خود می تواند بهترین پروژه متناسب با تخصص خود را انتخاب کند.

چگونه هکر شویم و هکر ها چه می کنند ؟

چگونه ایمیل بسازیم ؟

۷۰ Comments

 1. Masoud مهر ۴, ۱۳۹۷ at ۱۰:۵۰ ق.ظ - Reply

  متاسفانه پونیشا در پشتیبانی از کارفرما در مواردی که مشکل پیش میاد خیلی ضعیف عمل می‌کنه میتونین مشکلات پشتیبانی پونیشا رو در لینک زیر بخونین http://vrgl.ir/2sx8S

 2. autism awareness bracelets فروردین ۴, ۱۳۹۸ at ۹:۰۷ ق.ظ - Reply

  The best foods are vegetable soups (no tomatoes,
  potatoes or eggplant) with spices, (cardamom, cumin, coriander, fennel, black pepper, turmeric, etc.
  Parents should make certain that meals they are serving for their kids are small interval and packed with nutrient.
  Her chiropractor performed low amplitude, high velocity manipulation along the 3 spinal
  locations and almost 1.

 3. http://tinyurl.com/y67l3app اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸ at ۶:۲۴ ب.ظ - Reply

  Hello, i think that i saw you visited my web site so
  i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 4. gamefly free trial اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۳:۵۳ ق.ظ - Reply

  I was curious if you ever considered changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only
  having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 5. gamefly اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۴:۳۱ ق.ظ - Reply

  What’s up, all is going nicely here and ofcourse
  every one is sharing data, that’s genuinely excellent,
  keep up writing.

 6. gamefly free trial اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۰ ب.ظ - Reply

  Wow, that’s what I was searching for, what a information! existing here at this website, thanks admin of this website.

 7. gamefly free trial اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱۲:۵۱ ب.ظ - Reply

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you
  really recognise what you’re talking about! Bookmarked. Please also consult with my site =).
  We will have a link trade agreement between us

 8. gamefly اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۸ at ۱:۱۵ ب.ظ - Reply

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and
  it’s time to be happy. I have read this publish and if I could I want to recommend you some attention-grabbing things or suggestions.
  Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.

  I wish to read even more issues approximately it!

 9. gamefly اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۲:۵۸ ق.ظ - Reply

  Hi there, I enjoy reading all of your post.
  I wanted to write a little comment to support you.

 10. gamefly free trial اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۵:۱۰ ق.ظ - Reply

  I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would like to know where
  you got this from or just what the theme is called.
  Thanks!

 11. gamefly free trial اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۸ at ۶:۳۲ ب.ظ - Reply

  I’m not sure exactly why but this site is loading very slow
  for me. Is anyone else having this problem or is
  it a issue on my end? I’ll check back later on and see
  if the problem still exists.

 12. gamefly free trial اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۲:۲۹ ق.ظ - Reply

  Great goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you
  are simply too fantastic. I actually like what you’ve acquired right here, certainly like what you are
  stating and the way by which you say it. You’re making it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read much more from you. This is actually a great site.

 13. gamefly free trial اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۴:۵۱ ق.ظ - Reply

  I really like what you guys are usually up too.
  This type of clever work and exposure! Keep up the good
  works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 14. gamefly اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۵:۳۳ ب.ظ - Reply

  When someone writes an article he/she keeps the image of a user in his/her
  brain that how a user can be aware of it. Thus that’s why this
  paragraph is great. Thanks!

 15. gamefly free trial اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ at ۵:۳۹ ب.ظ - Reply

  I blog often and I genuinely appreciate your content. This article has truly peaked my
  interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new information about
  once a week. I opted in for your Feed as well.

 16. gamefly اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ at ۱۲:۳۱ ب.ظ - Reply

  Very good post. I certainly appreciate this website. Thanks!

 17. gamefly free trial اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ at ۲:۴۶ ب.ظ - Reply

  What i don’t understood is in fact how you’re no longer really much more neatly-appreciated than you may be right now.

  You are so intelligent. You understand thus considerably with
  regards to this matter, made me for my part believe it from a lot of varied angles.
  Its like women and men are not fascinated except it’s one thing to do with Lady gaga!
  Your individual stuffs excellent. All the time care for it up!

 18. minecraft download mojang اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۸ at ۹:۱۶ ب.ظ - Reply

  Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 19. minecraft free download اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۷:۳۵ ق.ظ - Reply

  When someone writes an paragraph he/she maintains
  the image of a user in his/her brain that how a user can understand it.

  Thus that’s why this paragraph is outstdanding.
  Thanks!

 20. how to download minecraft free اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۴:۴۷ ب.ظ - Reply

  Thanks for finally talking about >وب سایت پونیشا چیست
  و چگونه در پونیشا شروع کنم و آیا نتیجه میگیرم ؟ – گروه انفورماتیک شیراز <Loved it!

 21. minecraft for free اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۶:۰۸ ب.ظ - Reply

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable info to work on.
  You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 22. how to download minecraft اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۵ ب.ظ - Reply

  Magnificent goods from you, man. I’ve be aware your
  stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I actually like what you have got here, certainly like
  what you are stating and the way in which through which you
  assert it. You are making it enjoyable and you continue to
  take care of to stay it sensible. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a great web site.

 23. minecraft pc download اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ at ۴:۵۵ ق.ظ - Reply

  I do believe all of the ideas you have introduced in your post.
  They’re very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very short for novices. Could you please
  prolong them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 24. minecraft download free pc اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ at ۵:۴۶ ق.ظ - Reply

  Hi my friend! I want to say that this post is awesome, great written and come with approximately all important infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 25. minecraft download free pc اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۹:۵۲ ق.ظ - Reply

  Hello to every body, it’s my first visit of this web site; this blog consists of awesome and in fact excellent stuff in favor of visitors.

 26. how to download minecraft free اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۰:۰۹ ق.ظ - Reply

  I have read so many articles regarding the blogger
  lovers however this piece of writing is really a good post, keep it up.

 27. minecraft free download pc اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۰:۴۳ ق.ظ - Reply

  Pretty! This was a really wonderful post. Thanks
  for providing this info.

 28. minecraft download free pc اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۲:۴۳ ب.ظ - Reply

  Wow, marvelous blog layout! How long have you ever been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall glance of your site is great, let alone the content!

 29. minecraft download free اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸ at ۱۱:۲۰ ب.ظ - Reply

  These are really wonderful ideas in regarding blogging.
  You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

 30. how to download minecraft اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۱:۳۱ ق.ظ - Reply

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that produce the most significant changes.
  Thanks a lot for sharing!

 31. minecraft free download اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۱:۳۹ ق.ظ - Reply

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have
  you share some stories/information. I know my
  subscribers would enjoy your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to shoot me an email.

 32. minecraft pc download اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۲:۱۱ ق.ظ - Reply

  If you are going for best contents like me, simply go
  to see this web page everyday because it gives feature contents, thanks

 33. minecraft free download اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۳:۲۲ ق.ظ - Reply

  What’s up to all, the contents existing at this
  web page are actually amazing for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 34. mojang minecraft download اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۳:۵۶ ق.ظ - Reply

  It’s truly a great and useful piece of info. I’m satisfied that you just shared this helpful info with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 35. minecraft download free pc اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۴:۱۹ ق.ظ - Reply

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I
  have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll
  be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 36. how to download minecraft free اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۵:۱۲ ب.ظ - Reply

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four e-mails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 37. minecraft pc download اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۶:۲۲ ب.ظ - Reply

  Wow, superb weblog format! How lengthy have you been blogging for?

  you made blogging glance easy. The full glance of your web site is fantastic, as well as the content!

 38. g اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۵ ب.ظ - Reply

  Outstanding quest there. What occurred after?
  Take care!

 39. g اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۴ ب.ظ - Reply

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say fantastic blog!

 40. g اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ at ۵:۲۷ ب.ظ - Reply

  I do not know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your
  site. It appears like some of the written text within your content are
  running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to
  them as well? This might be a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 41. g اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۸ at ۷:۲۵ ب.ظ - Reply

  Hi I am so glad I found your webpage, I really
  found you by accident, while I was researching on Bing for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
  moment but I have book-marked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the superb job.

 42. free minecraft download اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۶:۱۳ ق.ظ - Reply

  There is certainly a lot to learn about this subject.
  I like all the points you’ve made.

 43. g اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۸:۱۸ ق.ظ - Reply

  If you wish for to obtain a great deal from this paragraph then you have to apply such strategies to your won weblog.

 44. g اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۸:۳۴ ق.ظ - Reply

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.

  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will definitely return.

 45. download minecraft free اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۱:۰۹ ب.ظ - Reply

  Greetings! Very useful advice in this particular post!

  It’s the little changes that will make the most important
  changes. Thanks for sharing!

 46. minecraft download pc اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۹:۴۶ ب.ظ - Reply

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of
  writing posted at this web page is actually pleasant.

 47. g اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ at ۱۰:۲۸ ب.ظ - Reply

  Hello there! I just want to give you a huge
  thumbs up for your great information you have right
  here on this post. I am coming back to your blog for more soon.

 48. minecraft download for free اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۵:۱۹ ق.ظ - Reply

  Attractive portion of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I acquire in fact enjoyed account
  your weblog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds or even I
  fulfillment you get admission to persistently rapidly.

 49. mojang minecraft download اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۶:۰۱ ق.ظ - Reply

  What i do not understood is in truth how you’re no longer really much more smartly-preferred than you may be now.
  You are so intelligent. You already know therefore significantly when it comes to this
  matter, produced me for my part consider it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women don’t seem to be interested except it’s something to do with Woman gaga!
  Your individual stuffs great. Always handle it up!

 50. minecraft for free اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۱۲:۱۴ ب.ظ - Reply

  This paragraph provides clear idea for the new visitors of blogging, that genuinely how to do blogging.

 51. minecraft download for free اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۲:۴۴ ب.ظ - Reply

  I needed to thank you for this great read!!
  I definitely loved every bit of it. I have you book-marked
  to check out new stuff you post…

 52. g اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ at ۷:۲۲ ب.ظ - Reply

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if
  you get a lot of spam remarks? If so how do you protect against it, any plugin or
  anything you can advise? I get so much lately
  it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 53. g اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۱۲:۴۶ ق.ظ - Reply

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Reading this info So i am happy to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most undoubtedly will make certain to don?t
  forget this site and give it a look on a continuing basis.

 54. minecraft free download pc اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۱:۰۹ ق.ظ - Reply

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 55. minecraft download for free اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۲:۴۷ ق.ظ - Reply

  I am sure this paragraph has touched all the internet people,
  its really really pleasant article on building up new web
  site.

 56. g اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۵:۱۲ ق.ظ - Reply

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 57. minecraft free download pc اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸ at ۸:۰۴ ب.ظ - Reply

  Howdy! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My site addresses a lot of the same topics as yours
  and I believe we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog
  by the way!

 58. download minecraft free اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۱۲:۵۰ ق.ظ - Reply

  Greetings! I know this is kinda off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for
  this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

 59. free minecraft اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ at ۱۱:۵۶ ق.ظ - Reply

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Thank you

 60. minecraft free download pc اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۴:۱۴ ق.ظ - Reply

  I constantly spent my half an hour to read this blog’s content every
  day along with a cup of coffee.

 61. how to download minecraft free اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۸ at ۱۰:۱۱ ب.ظ - Reply

  My partner and I stumbled over here different web address and thought I
  should check things out. I like what I see so i am just following you.

  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 62. download minecraft اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۲:۴۴ ق.ظ - Reply

  We stumbled over here by a different web page and thought I
  might check things out. I like what I see so now i am following
  you. Look forward to looking at your web page yet again.

 63. minecraft pc download اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۴:۵۳ ق.ظ - Reply

  Useful information. Lucky me I found your website unintentionally, and I am stunned why this coincidence didn’t came about earlier!
  I bookmarked it.

 64. minecraft download for free اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۵:۲۴ ق.ظ - Reply

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people consider worries that
  they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 65. minecraft pc download اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۷:۳۰ ق.ظ - Reply

  This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 66. mojang minecraft download اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۴:۵۲ ب.ظ - Reply

  Hello to every one, the contents present at this site are genuinely remarkable
  for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 67. viagra tablets australia اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۴:۵۹ ب.ظ - Reply

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next write ups thanks once again.
  viagra tablets australia viagra sans ordonnance

 68. how to download minecraft free اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۴:۵۹ ب.ظ - Reply

  In fact when someone doesn’t understand then its up to
  other users that they will assist, so here it occurs.

 69. minecraft download mojang اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸ at ۵:۰۶ ب.ظ - Reply

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 70. how to download minecraft اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ at ۱۱:۰۶ ق.ظ - Reply

  You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

Leave A Comment

چهارده − دو =